Atpakaļ uz jaunumiem 23/2/2017 Labu darot

Ginekologs – reproduktologs Dr. Ņikita Šubņikovs LTV7 raidījumā “Жизнь сегодня” dalās pieredzē par dažādiem neauglības ārstēšanas jautājumiem Latvijā

Dr. Ņikita Šubņikovs raidījumā stāsta:

Neauglība ir problēma ne tikai Latvijā, bet arī visā pasaulē. Balstoties uz statistiku, 10 – 14% pāru nevar ieņemt bērniņu. Diagnoze neauglība – iestājas, ja pāris gada laikā, stājoties regulārās dzimumattiecībās nevar ieņemt bērniņu. Tādos gadījumos ir jādomā, ko darīt, vai doties pie speciālista, vai doties pie ginekologa, vai uzreiz doties pie ginekologa – reproktologa.

Galvenie neauglības iemesli 50% gadījumu ir vīriešu neauglība, tādēļ bieži vien problēmu, ka pāris nevar ieņemt bērniņu, saista tieši ar sievieti, bet tas nebūt nav tā. Ja veic neauglības izmeklēšanu, tad uz izmeklēšanu partneriem uzreiz ir jānāk kopā, turklāt vīrieti ir diezgan vienkārši izmeklēt. Tiek veikta klīniskā spermas analīze (spermogramma). Pēc šīs analīzes tiek uzstādīta diagnoze. Ja viss ir kartībā turpina izmeklēt sievieti, ja ir kādi traucējumi, vienlaicīgi var tikt galā ar vīrieša problēmu un var sākt ārstēt sievieti.

Ārsts raidījumā stāsta, ka ir tāds termins kā “idiopātiska neauglība”. Tas ir neskaidrs neauglības iemesls, kas ieņem 5 – 7% vispārējo neauglības gadījumu. Šis termins nozīmē to, ka vīrieša analīzes ir normas robežās, sieviete balstoties uz analīzēm un izmeklēšanas rezultātiem ir pavisam vesela, bet grūtniecība tik un tā neiestājas.

Partneru nesaderība, ārsta prāt, ir mīts: “Vienmēr ir jābūt kādam neauglības iemeslam. Ja mēs izmeklēšanas laikā nevaram atrast iemeslu un nevaram uzstādīt diagnozi, tas nenozīmē ka problēma nepastāv. Tas nozīmē to, ka ārstējošais ārsts, vai arī, dotajā brīdī medicīnas līmenis neļauj šo problēmu atrast”. Pāru neauglību bieži vien nosaka psiholoģiskie faktori. Tautā mēdz runāt, ka cilvēki ieciklējas uz vienu problēmu, ne par ko citu domāt nevar, tāpēc nekas nesanāk, bet vajag vienkārši atslābināties.

Pēc ārsta domām atdalīt vienu psiholoģisko problēmu bloku ir diezgan sarežģīti, lieta tāda, ka mūsu šī brīža dzīve ir urbāna, kas noved pie tā, ka gan sievietes, gan vīrieši grūtniecību sāk plānot daudz vēlāk, nekā tas bija pieņemts agrāk. Ja agrāk grūtniecība lielā vecumā skaitījās pēc 30, tad tagad, balstoties uz statistiku, pirmais bērniņš sievietēm Latvijā dzimst tieši pēc 30 gadu vecuma. Attiecīgi otro un trešo bērniņu pāris plāno tuvu 40 gadu vecumam. Tas paaugstina dažādu saslimšanu risku, un mūsu dzīve tiek pakļauta lielākam stresam.

Labākais reproduktīvais vecums skaitās līdz 30 – 35 gadu vecumam, tāpēc, ka 30 – 35 gadu vecumā sievietes organismā notiek dažādi procesi, kuri apgrūtina grūtniecības iestāšanos. Kļūst grūti ieņemt un iznēsāt bērniņu un palielinās risks saslimt ar dažādām ģenētiski iemantotām slimībām.

Ārsts stāsta, ka ir konsultējis vīriešus, kuriem spermogramma ir normas robežās, taču stresa iespaidā pasliktinājusies. Ārsta praksē ir bijis arī otrādi, pacientiem ir bijuši ļoti slikti rezultāti. “Pacienti ir darbaholiķi, kuru dzīve, pakļauta lielam stresam, pašiem to nejūtot. Mēs viņiem ieteicām atpūsties. Vīrieši paņēma atpūtu uz 2 nedēļām, atbrauca pie mums un viss izdevās”.

Ārsts raidījumā min arī to, ka neauglības ārstēšanas cena ir atkarīga no dažādiem faktoriem, bet neesot noslēpums, ka mūsu valstī ir pieejama apmaksāta valsts programma medicīniskajai apaugļošanai. Katra sieviete vecumā no 35 – 38 gadiem var iestāties rindā, jebkurā klīnikā, kurā veic medicīnisko apaugļošanu un saņemt ārstēšanu bez maksas. Jautājums ir tikai par to, ka dažās klīnikās rindas virzās ātrāk, bet dažās lēnāk. Vidējais gaidīšanas laiks ir 1,5 – 2 gadi. “Ja sieviete nav ar mieru gaidīt, vai arī, sieviete tuvojas vecuma ierobežojumam, kas ir 38 gadi, tad procedūra izmaksā (procedūra ietver dārgus medikamentus un pašas procedūras izmaksas) aptuveni no 1,5 – 3 tūkst. eiro. Tas ir pietiekoši dārgi, bet, ja runājam par rezultātiem, viss ir iespējams”. Dr. Ņikita Šubņikovs atzīst, ka neviens ārsts nevar garantēt rezultātu, bet balstoties uz statistiku, pozitīvi rezultāti ir 40 – 70% gadījumu.

“Jo ātrāk pāris vēršas pie mums, jo ātrāk nonākam pie ārstēšanas procesa, jo rezultāti būs labāki”.

Pilnu interviju varat noskatīties šeit.