Atpakaļ uz jaunumiem 18/5/2016 Taureņa efekts

Paula Stradiņa medicīnas vēstures muzejs jeb kā mēs gājām brīnumrīkus lūkoties

Kāpēc Rīgā bija tik daudz melno kaķu? Kāpēc astronauti ēd marmelādi? Vai aptiekā var nopirkt pūķa asinis? Liekas, ka visi šie jautājumi ir tālu no medicīnas, kādu to pazīstam mūsdienās. Kopā ar bērnu nama-patversmes “Dzeguzīte” audzēkņiem mēģinājām uzzināt atbildes uz šiem jautājumiem un izskatīt Medicīnas muzeja plašo kolekciju. Foto autore: Irīna Borovaja

Četros stāvos ir izvietota muzeja ekspozīcijā, kurā ir vairāk kā 200 000 eksponātu, no akupunktūru adatām un maģiskajiem amuletiem līdz astronauta tērpam un pirmajam elektroniskajam mikroskopam, kas sniedzas no grīdas līdz pat griestiem. Jo augstāk pa kāpnēm ceļamies, jo vairāk redzam cik medicīna mūsdienās ir attīstījusies.

Medicīnas pirmsākumi ir meklējami jau alu cilvēku laikmetā, kad tā bija vairāk balstīta uz intuīciju un ticību augstākiem spēkiem, nekā uz teorētiskajām zināšanām un praktiskām ārstu iemaņām. Senais cilvēks bieži vien nezināja slimības cēloņus un to ārstēšanas iespējas. Tāpēc seniem latviešiem, ķīniešiem, afrikāņiem un citu tautību ciltīm bija īpašie rituāli, ko tie pielietoja, lai būtu veseli un skaisti – nēsāja amuletus, pielietoja adatu terapiju, nēsāja rituāla maskas un izstiepa zīdaiņiem galvaskausus, lai tie (kas to būtu domājis?) izskatītos pievilcīgāk.

Viduslaikos ārstiem nācās pamatīgi pasvīst, lai izārstētu pacientus, jo pienācīgu zāļu un instrumentu nebija, bet slimības bija gandrīz neārstējamas. Lietā lika visbrinumainākos līdzekļus: mājās turēja melnos kaķus un citus dzīvniekus melnā krāsā (zirgus, putnus utt.), lai nobiedētu mēra vēstnešus, bet aptiekā pārdeva “pūķa sainis”, kas īstenībā bija parastā biešu sula, bagātināta ar vitamīniem un dzelzi, kas paaugstināja cilvēka imunitāti.

Pēdējā muzeja stāvā var apskatīt ļoti ekskluzīvus eksponātus – latviešu rentgena aparātu, pirmo lielo elektronisko mikroskopu, uzzināt, kā uzturēja dzīvību cilvēkiem ar sirds un asinsvadu slimībām. Visi eksponāti ir autentiski un to jaunākie un uzlabotie “brāļi un māsas” ir sastopami jau mūsdienu ārstu kabinetos.

Esiet veseli un neslimojiet!