Atpakaļ uz jaunumiem 6/12/2021 Taureņa efekts

Latvijas bērnunamos trūkst elektropreces un dažādi attīstībai būtiski materiāli

Aptaujājot 26 bērnu aprūpes centrus visā Latvijā, noskaidrots, ka tajos visbiežāk trūkst elektropreces, dažādi attīstībai būtiski materiāli un sporta inventārs. Tāpat secināts, ka nepieciešamas arī citas materiālās vērtības, kas vajadzīgas telpu un teritoriju labiekārtošanai, kā arī transporta tehnikas iegāde. Covid-19 pandēmija ir veicinājusi arī jaunu vajadzību rašanos.

Biedrība “Taureņa Efekts” ar komunikācijas aģentūras “A.W. Olsen & Partners” atbalstu regulāri apkopo informāciju par to, kādas nepieciešamības ir bērnu aprūpes centros, tādējādi aktualizējot sarakstu un ievietojot to mājas lapā taurenaefekts.lv.

“Pirms Ziemassvētkiem daudzi uzņēmumi un darba kolektīvi vēlas ziedot dažādas preces, lai bērni, kuri palikuši bez ģimenēm un vecākiem, varētu svētkus izbaudīt kvalitatīvi un sirsnīgi, taču būtiski ir ne tikai svinēt, bet arī palīdzēt ar ikdienas vajadzībām. Aicinām iepazīties ar mūsu apkopoto informāciju, lai varētu atrast vislabāko risinājumu aprūpes centru dzīves kvalitātes uzlabošanai,” saka biedrības “Taureņa efekts” valdes locekle Olga Kazaka.

Covid-19 pandēmijas ietekmē vairākos Latvijas bērnunamos radušās arī līdz šim neierastas papildu vajadzības, piemēram, dezinfekcijas līdzekļi, daudzreiz lietojami medicīniskie respiratori, ātrie Covid-19 testi, kā arī datortehnika.

Tāpat katru ceturksni aptaujājot bērnunamus, noskaidrots, ka visos Latvijas reģionos ir vajadzīgi dažādi attīstībai nepieciešami materiāli, tostarp kinētiskās smiltis, “Lego”, rokdarbu materiāli, un sporta inventārs, piemēram, bumbas, sporta apģērbs, kā arī aktīvās atpūtas preces. Nepietiekamā daudzumā ir arī dažādas elektropreces, piemēram, ledusskapji, datori, mikroviļņu krāsnis, veļas mašīnas un matu žāvēšanas fēni.

Reģionālās atšķirības

Aprūpes centros, kas atrodas Vidzemes reģionā trūkst mēbeles un sadzīvē noderīgas lietas. Bieži novērojama vajadzība pēc gultas veļas pārvalkiem, paklājiem, aizkariem un veļas mazgāšanas līdzekļiem. Nepieciešami arī dīvāni, skapji, rakstāmgaldi un citas mēbeles. Rīgas bērnunamos dzīvojošajiem jauniešiem visvairāk trūkst sporta apavu, no 36. līdz 45. izmēram.

Kurzemes reģiona bērnunamos nepieciešams aprīkojums sporta aktivitātēm – bumbas, lecamauklas, velosipēdi un skrejriteņi. Aptaujā noskaidrots, ka bērni priecātos saņemt arī lietotus velosipēdus vai skrejriteņus, tomēr tiem jābūt kvalitatīviem un labā tehniskā stāvoklī. Bērnunamos noderētu arī dažādas attīstošas rotaļlietas, piemēram, puzles un “Lego” konstruktori, kas būtiski, lai padarītu bērnu ikdienu aizraujošāku un iemācītu būt fiziski un garīgi aktīviem.

Aptaujas laikā noskaidrotas arī vajadzības Zemgales reģionā, kur bērnunamu vadītāji norādīja, ka trūkst lietas, kas ir samērā dārgas, pārsniedzot arī vairākus tūkstošus eiro. Vienai no aprūpes iestādēm nepieciešams iegādāties auto ar septiņām sēdvietām, savukārt citā nepieciešamas funkcionālās gultas un matrači, kā arī apģērbi, apavi un televizori.

Pēc veiktās aptaujas rezultātiem var secināt, ka Latgales bērnunamos lielākoties trūkst elektropreces – datori, televizori un iebūvējamā sadzīves tehnika. Līdzīgi kā citos reģionos arī šajā reģionā bērnu aprūpes centros nepieciešams sporta inventārs, rokdarbu materiāli un attīstošas rotaļlietas jaunākajiem audzēkņiem. Zēniem un meitenēm noderīgas būtu arī dažādas higiēnas preces, piemēram, antiperspiranti.

Kā atbalstīt

Labdarības biedrība “Taureņa efekts” bērnunamu vajadzību aptauju veic katru ceturksni, lai audzēkņus nodrošinātu ar sezonai atbilstošām precēm. Biedrība sadarbojas ar uzņēmumu “DPD Latvija”, tādējādi nogādājot ziedojumus bērnunamos bez maksas. Ziedojumus var nodot, rakstot uz elektroniskā pasta adresi  info@taurenaefekts.lv vai zvanot pa tālruni 26538636. Aktuālais bērnunamu vajadzību saraksts pieejams šeit – https://taurenaefekts.lv/wp-content/uploads/2021/11/Latvijas_bernunamu-vajadzibu_saraksts_2021_novembris.pdf.