Atpakaļ uz jaunumiem 14/6/2017 Labu darot

Anonīmie brīnumdari

Jau ceturto gadu Latvijā notiek Neauglības ārstēšanas labdarības kampaņa, ko biedrība „Taureņa efekts” īsteno sadarbībā ar Klīniku EGV, nacionālo mazumtirgotāju „Elvi” un vairākiem citiem atbalstītājiem. Kampaņas mērķis ir palīdzēt tiem, kas nespēj pašu spēkiem tikt pie bērna, kā arī izglītot sabiedrību par neauglības ārstēšanas jautājumiem. Šoreiz kampaņas ietvaros runāsim ar Klīnikas EGV ārstu – rezidentu ginekoloģijā un dzemdniecībā Dr. Mārtiņu Levenšteinu.

Dažādi cilvēki, dažādas motivācijas

Pētot komentārus, ko interneta lietotāji velta dzimumšūnu ziedošanas tēmai, ļoti bieži parādās viena un tā pati atziņa: to var saprast tikai tie, kas paši ir bijuši izmisumā, kad nespēja tikt pie bērna.

„Tik tiešām, mūsu novērojumi rāda, ka dzimumšūnas aktīvi ziedo tie, kas ir saskārušies ar draugu un tuvinieku nespēju ieņemt bērnu,” stāsta Dr. Levenšteins. Ārsts ir novērojis, ka altruistiska motivācija visbiežāk sastopama vīriešiem — viņi lielākoties vēlas palīdzēt, un atlīdzības faktors ir sekundārs. Savukārt olšūnu donorēm finansiālais aspekts ir svarīgāks. „Tas ir diezgan saprotami,” saka ārsts un piebilst, ka spermas nodošana vīrietim un dzimumšūnas izņemšana sievietei nav salīdzināmas pēc sarežģītības, laikietilpīguma un riskiem. Taču nebūt nav tā, ka sievietes meklē tikai finansiālo ieguvumu. Daudzas izvēlas kļūt par olšūnu donorēm, altruistiska motīva vadītas. „Ļoti izplatīti ir gadījumi, kad sieviete, kurai jau ir pašai savi bērni vai arī viņa vispār nevēlas būt māte, tāpēc nolemj dāvāt šo iespēju kādai citai, kas ļoti vēlas kļūt par mammu, bet nespēj,” stāsta ārsts.

Spermas donoru programma

Saskaņā ar Latvijas tiesību aktiem par spermas donoru var kļūt vīrietis vecumā no 18 līdz 45 gadam ar labu mentālo un fizisko veselību. Donorus izvēlas rūpīgi, pirms tam veicot veselības pārbaudi: analīzes uz infekcijām, HIV, B un C hepatītu, seksuāli transmisīvajām slimībām, kā arī ģenētiskās analīzes. Jāiziet arī apskate pie psihiatra narkologa.

„Aktīvi spermas ziedotāji ir tie, kas paši saskārušies ar neauglības problēmām. Mēs uzrunājam pārus, kas jau ārstē neauglību mūsu klīnikā, — ja vīrietim ir laba spermas kvalitāte, viņš labprāt kļūst par donoru, jo saprot, cik svarīgi tas ir. Kad aktivizējam informatīvās kampaņas, spermu nāk ziedot arī studenti un citi jaunieši. Daudzus donorus uzrunā iespēja par brīvu pārbaudīt savu vīrišķo veselību,” stāsta Dr. Levenšteins.

Taujāts, vai spermas donoriem gadās saskarties ar apkārtējo neizpratni, Dr. Levenšteins atzīst, ka pastāv arī vairāki aizspriedumi — izvēle nodot spermu liekas nosodāma. „Tas liecina, ka sabiedrība ir jāizglīto par neauglības jautājumiem un jāveicina empātija,” atzīst ārsts.

Svarīgi, ka vīrietis var nodot spermu arī pats sev — to var sasaldēt un glabāt. Ja vīrietim ir onkoloģiska slimība vai plānota operācija, pēc kuras samazinās spermas kvalitāte, var izveidot „rezerves materiālu” gadījumam, ja vīrietis vēlas pēcnācējus.

Kas izmanto donora spermu? Tie ir gan pāri, kuros vīrietim konstatēta neauglība, gan vientuļas sievietes, gan homoseksuāli pāri.

Olšūnu donoru programma

„Sievietēm ziedot olšūnu, protams, ir daudz sarežģītāk. Taču, īstenojot olšūnu donoru programmu, tiek dota iespēja sievietēm, kam slimības, operācijas vai citu iemeslu dēļ (piemēram, priekšlaicīga menopauze vai olnīcu izsīkums) vairs nav iespējams radīt bērniņu no savas olšūnas,” stāsta Dr. Levenšteins.

Saskaņā ar Latvijas Republikas tiesību aktiem par olšūnu donori var kļūt sieviete no 18 līdz 35 gadu vecumam ar labu psihisko un fizisko veselību, un tas nedrīkst būt spontāns un nepārdomāts lēmums. Tieši tāpēc katra sieviete, kas vēlas kļūt par donori, saņem nopietnu konsultāciju. Ir jāsaprot, ka procedūra nav vienkārša, taču rūpīgās pieejas dēļ tā neapdraud donores dzīvību un veselību. Ja ārsts uzskata, ka konkrētajai donorei ir riski, tie tiek pārrunāti individuāli.

Olšūnas ziedošanas process sākas otrajā trešajā menstruālā cikla dienā. 10–14 dienu periodā donorei noteiktā laikā ir jāveic medikamentu injekcijas un regulāra ultrasonogrāfija — tā nepieciešama, lai kontrolētu, cik ātri aug folikuli. Kad folikuli sasniedz vajadzīgo izmēru un olšūnas ir gatavas izņemšanai, vispārējā narkozē tiek veikta folikulu punkcija un olšūnu iegūšana. Pēc procedūras, sākoties nākamajam menstruālajam ciklam, donore nāk uz kontroles vizīti.

Anonimitāte

Donori vienmēr ir anonīmi, un viņu anonimitāti sargā likums. Lai arī cik ļoti pašam donoram gribētos uzzināt, kas ir no viņa dzimumšūnas dzimušais bērns, tas nav iespējams. Arī bērns nevar uzzināt, kas ir bijis viņa anonīmais brīnumdaris. Taču tas nenozīmē, ka dzimumšūnas tiek piedāvātas uz dullo — topošajiem vecākiem drīkst izpaust dzimumšūnu donora augumu, svaru, ādas, matu un acu krāsu, asinsgrupu un rēzus piederību, izglītības līmeni un slimību vēsturi.

Lai palīdzētu kļūt par vecākiem tiem pāriem, kuriem tas neizdodas pašiem, ir nepieciešami gan spermas, gan olšūnu donori.